307

 

 کرکره برقی شفاف بعد از کرکره آلومینیومی پر کاربرد ترین نوع تیغه کرکره برقی است که  البته استحکام آن به مراتب بالاتر از کرکره برقی آلومینیومی و گالوانیزه بوده و معمولا حهت اماکنی نظیر بانک ها و صرافی ها که از نظر امنیتی نیاز است در هنگام شب داخل آنها دیده شود کاربرد دارند، لذا به آنها کرکره برقی ضد سرقت هم می گویند.

این تیغه ها  ضد ضربه، ضد گلوله، غیرقابل اشتعال و بسیار شکیل وزیبا بوده و در رنگ های گوناگون از جمله برنزی، دودی، مسی، آبی و یا رنگ های اکلیلی

ساخته می گردند. 

 تیغه های شفاف پلی کربنات

به تیغه پلی کربنات "تیغه شفاف" یا کرکره برقی شیشه ای نیز می گویند ولی جالب است که در ساختار این تیغه هیچ نوع شیشه ای وجود ندارد ومواد اولیه آن کامپوزیت بسیار مستحکم و مقاوم  "نانو پلی کربنات " است و بدین خاطر کرکره شفاف را با نام " کرکره نانو کامپوزیت" هم می شناسند.

پلی کربنات در صنعت به عنوان فولاد پلاستیکی هم شناخته شده است، به گونه ای که حتی با چکش و پتک هم قابل شکستن نیست، جهت استحکام بیشتر این تیغه ها در میان فواصل آن ها از لوله های استیل یا آلومینیوم استفاده شده که امنیت آن را دوچندان می کند. از این روست که شعار عمومی  " شفاف تر از شیشه ، محکم تر از فولاد " در مورد این نوع کرکره اتوماتیک کاملا مصداق دارد.

po

به علت خاصیت ضد شعله ور شدن، در مقابل آتش نیز مقاومت بسیار بالایی دارد و از سرایت آتش جلوگیری میکند. تیغه های پلی کربنات همچنین خاصیت ضد اشعه ماورابنفش نیز دارا است.

کرکره شفاف پلی کربنات علاوه بر عبور نور و محافظت در برابر اشعه  UV، در مقایسه با سایر کرکره های اتوماتیک بیشترین ضریب ایمنی در برابر سرقت را دارد و بدین دلیل و دیگر دلایل گفته شده در بالا دارای " تاییدیه امنیتی " از پلیس پیشگیری نیروی انتظامی است.

p3

 

p2

همانطور که در شکلهای بالا می بینید کرکره برقی شفاف پلی کربنات نمی تواند مانند یک طلق شفاف یک تکه باشد، بلکه این  کرکره از قطعات کوچک پلی کربن تشکیل شده که این قطعات به صورت آجر در کنار یکدیگر چیده و یک دیواره را تشکیل می دهند و هیچگاه مانند یک شیشه یکسره بنظر نمی رسد. تیغه های کرکره برقی شفاف با استفاده از لوله های آلومینیوم آنادایز یا استنلس استیل به یکدیگر متصل هستند.

کرکره های شفاف به دو نوع کلی تقسیم شده اند:

polycarbon rolling shutters

       کرکره برقی شفاف لوله ای ( میل ترانس آلومینیوم یا استیل )           کرکره برقی پلی کربنات زواری ( غضروف آلومینیوم )       

 حد اکثر ابعاد مجاز کرکره برقی پلی کربنات 

  معمولا حد منطقی اندازه کرکره شفاف پلی کربنات حداکثر عرض 5 متر و ارتفاع 4 متراست. البته دیده شده که این نوع تیغه کرکره را بر روی درب های بزرگتر نیز نصب میکنند که البته استاندارد نیست و توصیه نمی گردد.

بطور کل جهت کرکره اتوماتیک با ورودی تا عرض 3/5 متر، میتوان از تیغه شفاف با لوله یا زوار آلومینیوم استفاده کرد ولی برای کرکره اتوماتیک با ورودی عریض تر و نیز مکان هایی که امنیت و خاصیت ضد سرقت برای کارفرما از اهمیت خاصتری برخوردار است کرکره برقی شفاف با لوله استیل توصیه می گردد.

کاربرد های کرکره برقی شفاف

کرکره اتوماتیک شفاف بدون رنگ بیشترین شفافیت را داراست، که البته با توجه به نیاز کارفرما امکان تولید آن با رنگهای گوناگون وجود دارد و در صورت نیاز می توان با افزودن مواد و یا انجام سند بلاست آن را به کرکره اتوماتیک مات تبدیل کرد.

   کرکره برقی پلی کربنات تقریبا دو برابر کرکره برقی آلومینیومی قیمت دارد ولی با توجه به خاصیت ضد ضربه، ضدسرقت و ضدحریق بودن آن جهت مراکزی که امنیت آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، توصیه می گردد.

مزیت دیگر این محصول بعنوان کرکره برقی بانک، صرافی  و ..... این است که با توجه به نمایان بودن داخل محیط در صورت بروز سرقت، اقدام برای نیروهای انتظامی آسانتر است.

همچنین نصب کرکره برقی شفاف برای جاهایی مانند بالکن ساختمان و نیز پارکینگ ساختمان های جنوبی که نیاز به نور دارند مناسب است.

مزایای کرکره برقی شفاف 

* شفافیت بالا و عبور نور از کرکره برقی.

* ضد ضربه ، ضد اشتعال ، ضد سرقت.

* کارکرد نسبتا آرام و بدون صدا.

* تنوع رنگ: شفاف ، دودی ، برنز، ....

می توان گفت تنها عیب کرکره برقی پلی کربنات قیمت نسبتا بالای آن در مقایسه با انواع دیگر درب های کرکره ای اتوماتیکاست.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید