سیستم اعلام سرقت : دزدگیر وسیله ای است که به هنگام گذر از یک حریم خصوصی با اعلام صدا این عمل غیرقانونی را اعلان میکند.دزدگیرهای موجود در بازار هر چند از لحاظ ظاهری در انواع و اشکال مختلفی ارائه شده اند، ولی همگی آنها دارای یک ساختار مشترک می باشند.اکثر دزدگیرها دارای یک خط تحریک بسته ، که محل وصل حسگرهای بسته می باشد،ودارای کنترل از راه دور(ریموت کنترل ) جهت روشن و خاموش کردن دستگاه هستند. همچنین مدارهای دزدگیر شامل مدار فرستنده-گیرنده ، مدار شارژ باتری اضطراری و مدار آژیر میباشد و در نهایت دزدگیرها ممکن است مجهز به تلفن کننده خودکار در هنگام تحریک نیز باشند.

عملکرد نظارت سیستم اعلام سرقت قابل تعریف می باشد،مثلا بعضی از سیستمها را می توان بصورت نیمه فعال مسلح کرد ، به این معنی که بعضی ازمحیطها تحت کنترل باشند وبرروی بعضی از محیطها کنترلی نباشند (برای مثال حالتی را در نظر بگیرید که در خانه هستید و فقط میخواهیددربهای ورودی و پنجره ها کنترل شوند ولی اتاق خواب و راهرو تحت کنترل سیستم نباشد) یا اینکه بعضی از محیطها بصورت 24ساعته کنترل شوند. قیمت کنترل پنل با توجه به قابلیتهای فوق قابل تغییراست. بسته به نوع سیستم کنترل پنل ، دستگاه اعلام سرقت را میتوان از طرق مختلف مسلح یا غیر مسلح کرد، که ترتیب آن به شرح زیر می باشد

کلید یا سوئیچ : سیســتمهایی که توســط یک یا چند صفحه کلید1 که در نقاط مختلف ســاختمان نصب شــدهاند، فعال یا غیر فعال میشوند. ین سیستمها برای ساختمانهای بزرگ و مراکز مهم و حساس، مورد استفاده قرار میگیرند.

ریموت کنترل : سیستم هائی که توسط یک دستگاه کنترل از راه دور ( ریموت کنترل ) فعال یا غیفعال می شوند . این سیستم ها استفاده عمومی دارند .

تلفن ، موبایل و GSM : بر روی هرکدام از دو نوع سیستم ذکر شده در بالا ، ممکن است امکان فعال یا غیر فعال شدن از راه دور ، توسط خط تلفن ثاب ، GSM یا تلفن همراه نیز وجود داشته باشد . در صورت وجود این امکان میتوان بدون حضور درمحل در محدوده زمانی معینی اجازه عبور و مرور درساختمان را داد

سنسور دتکتور یا آشکارساز : حسگر هایی هستند که تغییرات و یا حرکت را در محیط تشخیص می دهند.در این سنسور ها مداری بکار می رود که درصورت تحریک، یک کنتاکت را باز و یا بسته می نماید، ولی به دلیل امنیت بیشتر امروزه از کنتاکت بسته استفاده می کنند. تا در اثر هر گونه تغییری در سیستم عمل کرده و سیستم را فعال کند.

مگنت آهنربائی : در این نوع حسگر از خاصیت آهنربایی جهت درک تغییرات محیط استفاده می شود. این سنسور از دو قسمت یعنی آهنربا و پلاتین تشکیل شده است.بر روی پلاتین دو عدد ترمینال جهت اتصال سنسور مگنت به سرور(تابلو مر کزی) وجود دارد.ولتاژ تغذیه این سنسور ۱۲ ولت مستیم می باشد. که از طریق اتصال به ترمینال های زون شماره یک سرور انجام می شود.برای فعال شدن این سنسور می بایست پلاتین را روی چهار چوب درب یا پنجره و آهنربا را روی قسمت متحرک نصب نمود، بطوریکه فاصله این دو قسمت بین ۲ تا ۴ میلیمتر باشد.در این حالت با باز شدن درب یا پنجره و حرکت لنگه متحرک قسمت آهنربایی از قسمت پلاتینی دور شده و در نهایت مدار بین این دو قطعه باز می گردد،این تغییر بلا فاصله از طریق سیم های متصل به سرور، سرور را فعال نموده و عکس العمل لازم را انجام می دهد.در نصب سنسور هایمگنت باید دقت نمود که فلش های روی پلاتین و آهن ربا در یک جهت باشند و نکته دیگر اینکه سعی نمود آنها را در قسمت پایین و یا بالای درب کار گذاشت.

سنسور شوک یا ضربه : یکی دیگر از سنسور های بکار رفته در سیستم اعلام سرقت سنسور شوک یا ضربه می باشد.این قطعه از یک پلاتین و یک پیچ تنظیم کننده تشکیل شده است. زمانی که یک ضربه به شیشه ای که این سنسور روی آن نصب شده، واردشود تیغه های پلاتین درون این سنسور از هم جدا شده و این تغییر از طریق سیم های متصل به سرور، سرور را فعال می نماید. حساسیت این سنسور توسط پیچ تنطیم روی آن قابل کنترل می باشد. ولتاژ کار این سنسور ۱۲ ولت مستقیم می باشد.

سنسور چشمی یا حرکتی : این سنسور قابلیت های دو سنسور قبلی را یک جا درون خود دارد و بر اساس امواج مادون قرمز عمل می کند.در این سنسور یک المان تشخیص حرکت ( PIR (Passive Inferared Red وجود دارد.که طول موج، امواج مادون قرمز محیط اطراف را در یافت می کند و نسبت به آن واکنش نشان می دهد. هر جسمی که دمایش بالاتر از صفر درجه باشد دارای امواج مادون قرمز می باشد. از این رو این سنسور امواج ساطع شده از بدن انسان را تشخیص داده و بر روی سطح کریستال پیرو الکتریک تابانده، که این امر موجب تغییرات حرارتی سطح کریستال شده در نتیجه ولتاژ خروجی تغییر می کند.این ولتاژ پس از تقویت می تواندباعث تحریک یک رله و نهایتاً به صدا در آمدن یک آژیر شود.یک نشانگر LED روی سنسور وجود دارد که در حالت عادی خاموش می باشد و به محض اینکه حرکتی را حس کند روشن می شود. چنانچه بخواهیم این LED را غیر فعال کنیم می باید جامپر روی برد سنسور را از مدار خارج کنیم.در سنسور چشمی یک سویچ، در واقع یک کلید فشاری بگونه ای مستقر شده است که اگر درپوش را بر داریم این سویچ که در حالت عادی از یک کنتاکت NC تشکیل شده نیز حرکت کرده و اتصال را قطع می کند و اتصال سرور نیز قطع شده و آژیر به صدا در می آید. دو سر سویچ بدنه به ترمینالهای Tamper در سنسور متصل می شود.ترمینالهای روی سنسور شش عدد بوده که هر یک وظیفه خاصی به عهده دارند. سنسور هایی با زاویه دید ۳۶۰ درجه نیز وجود دارد که در محل هایی استفاده می گردد که وسایل موجود در محل مانع دید چشمی می شود لذا این چشمی ها روی سقف نصب می گردد. در این چشمی ها از ۴ عنصر حساسPIR استفاده می کنند.

سنسور دود : در سیستم اعلام سرقت می توان از یک سنسور دود به صورت ۲۴ساعته استفاده نمود تا هر گونه آتش سوزی و حریق را اعلام نماید. این سنسور توسط دو سیم از ولتاژ ۱۲ولت سرور تغذیه می شود. این سنسوربه عنوان کنتاکت Normally Close در سیستم استفاده می شود.این کنتاکت در حالت معمولی به صورت بسته قرار می گیرد،و در صورت تحریک به وسیله دود یا آتش کنتاکت به حالت باز در آمده و چون این ترمینال به سرور متصل است، مدار سرور نیز قطع شده و آژیر به صدا در می آید. این سنسورها باید در سقف نصب گردد.اگر قصد داریم که از چند سنسور دود استفاده کنیم باید آنها را به صورت سری به یکدیگر متصل نماییم.در این صورت فاصله هر سنسور دود از یکدیگر باید به انداره ۷ متر باشد.

بخش زیاد انرژی که از جسمی تابش میکند از نوع مادون قرمز می باشد که مربوط به بخش نامرئی طیف امواج الکترومغناطیس می باشد . در یک دفتر اداری معمولی سطح تمام اجسام ، دیوارها ، کف ، چراغ ها و ... نور مادون قرمز از خود انتشار می دهند ، از آنجا که دمای سطح اجسام اطراف با دمای محیط به هم نزدیک می باشد هر دو تقریبا در یک طول موج انتشار دارند . هنگامی که کسی در اتاق حضور ندارد و یا فردی در آن حرکت نمی کند الگوی انتشار این انرژی از جهت قدرت و جهت ثابت است . حال اگر فردی به اتاق وارد شود این الگو به دو شکل به هم می ریزد ، بدن فرد بین انعکاس و انتشار امواج توسط محیط مانع ایجاد میکند و یا بدن فرد انرژی مادون قرمز خود را به محیط باز می تاباند که باعث افزایش میزان این انرژی در اتاق می شود . در صورتی که او حرکت کند به میزان قابل توجهی روی برخی از اجسام سایه ایجاد میکند و روی برخی دیگر از اجسام اثر تقویت کننده دارد . همچنین در منطقه ای که انرژی مادون قرمز افزایش یافته است دما نیز بالاتر می رود ، سنسورهای مادون قرمز تغییراتی که به واسطه حضور فرد در میزان انرژی در محیط ایجاد می شود را تشخیص می دهند . سنسور اصلی یک PIR یک قطعه فوق العاده حساس نسبت به نور مادون قرمز است که داخل یک کپسول کاملا بسته قرار گرفته است ، هر نور مادون قرمزی که به سطح سنسور بتابد در مشخصات الکتریکی سنسور تغییر ایجاد میکند . این تغییر توسط یک مدار الکترونیکی آشکار گردیده ، تقویت شده و میتواند منجر به بروز یک آلارم در خروجی PIR شود . تمام سنسورهای PIR برای تشخیص حرکت از یک مفهوم اختلاف بین حضور و عدم حضور استفاده میکنند که سبب می شود بین حضور یک انسان با امواج RFI و EMI منتشره از منابع دیگر تفکیک قائل شود . برای حصول به این نتیجه صفحه سفید رنگ مقابل سنسور دارای الگوئی است که تحت زوایای خاصی امواج مادون قرمز از فرد مقابل دستگاه به سنسور نمی رسد اما تحت زوایای دیگر این نور مستقیما به سنسور می رسد . زوایائی که در آن ها فرد را نمی بینید زون مرده و زوایای دیگر را زون می نامیم . به عبارت دیگر وقتی فرد در یک زون مرده قرار می گیرد نور تابشی از بدن او به سنسور نمی رسد ولی وقتی در مقابل یک زون قرار میگیرد گرمای تابشی بدن او توسط لنز محسوس می باشد . زون ها در مدل های دوقلو ، دولبه ، چهار لبه و هشت لبه قابل ارائه می باشد .

اعلام کننده آژیر : در سیستم اعلام سرقت به منزله اعلام کننده صوتی عمل می کند و خطر را اعلام می کند.در مدار آژیرها از از المان های الکترونیکی استفاده می شود.آژیرها در ولتاژهای ۹،۱۲،۲۴ ولت موجود می باشند. آژیرهای بکار رفته در سیستم اعلام سرقت علاوه بر تقسیم بندی از نظر الکترومکانیکی و یا الکترونیکی بودن به دو نوع سایرن(نصب در محیط داخل و کنار سرور) و بلند گو برای نصب در محیط بیرون و در فضای آزاد نیز تقسیم می شوند.سایرن ها توسط دو سیم که دارای قطب مثبت و منفی می باشد به سرور متصل می شود.بلند گو ها نیز توسط دو سیم بدون توجه به قطب های آن به سرور متصل، و به منظور جلوگیری از باز شدن کاور و تخریب اسپیکر توسط سارق از یک شاسی Tamper درون آن استفاده می کنند.بلند گوها در این سیستم معمولاً۸ اهم و ۱۰ الی ۲۰ وات بوده و در ارتفاع ۳.۵ متری قرار می گیرند.

دستگاه تلفن کننده : این یک وسیله مکمل برای سیستم اعلام سرقت می باشد.و همزمان با ایجاد آلارم ،سرور دستگاه تلفن کننده را وارد مدار نموده و با شماره تلفن های داده شده با آن تماس برقرار نموده و سرقت را بوسیله پیغام ضبط شده اعلام می دارد. دستگاه تلفن کننده در کنار سرور قرار می گیرد و باید پس از نصب برنامه ریزی شود، یعنی یک پیغام روی آن ضبط گردد و چند شماره تلفن به حافظه آن داده شود.تغذیه سرور با برق شهری یعنی ولتاژ۲۲۰ ولت می باشد. شاسی LRN برای برنامه ریزی دستگاه به کار می رود. دو عدد فیوز جهت حفاظت در برابر اتصال کوتاه در روی برد الکترو نیکی قرار داده شده است.یکی از فیورها ۴ آمپری جهت حفاظت باطری و دیگری ۵. آمپری جهت حفاظت جریان عبوری ترمینال AUX تامین کننده ولتاژ سنسور ها می باشد.جهت ارتباط با ریموت کنترل از یک کارت رادیویی نصب شده روی برد الکترو نیکی استفاده می شود.باطری اضطراری درون سرور جاسازی شده است.تا در موقع لزوم قطع برق سیستم را فعال نگه دارد. محل نصب سرور باید در معرض دید نباشد.تا سارقین بتوانند آنرا در زمان کوتاهی تخریب کنند.ترمینال های سرور به صورت دو تایی هستند.در حقیقت این ترمینال ها کلید هایی هستند که در حالت معمولی( NC ) بسته می باشد.اگر به نحوی تجهیزاتی که به این ترمینال ها بسته می شوند قطع گردد سرور نتیجه می گیرد که سرقتی در شرف انجام بوده به همین علت سریعاً اقدام می کند.

باطری : باتری های مورد استفاده در سیستم اعلام سرقت اماکن به منظور جریان دهی و تأمین ولتاژ مورد نیاز به پنل مرکزی اعلام سرقت و هم چنین سایر تجهیزات به کار رفته در سیستم در شرایطی که برق شهری ورودی به هر ترتیب ، چه بر اثر قطع سراسری و یا اقدام خرابکارانه توسط سارقین قطع شود به کار می رود . در عمل این باطری مانند یک یوپی اس عمل میکند و با توجه به ظرفیت باتری انتخابی و میزان مصرف توان سیستم ، تا مدت زمانی می تواند پس از قطع برق سیستم را فعال نگه دارد تا مصرف کننده را در صورت نیاز و بروز اشکال جهت هشدار دهی سرقت متوجه سازد .

دستگاه های دزدگیر بیسیم : این دستگاه ها از تکنولوژی جدیدی بهره می برند که دیگر نیازی به کشیدن سیم برای سنسورها وجود ندارد و این کار بوسیله سیگنال هائی که از دستگاه مرکزی ارسال میشود صورت می پذیرد . تنها مورد بحث در این نوع سیستمها کنترل دوره ای باتری درون چشمی هاست که می بایست بطور مداوم کنترل شوند و در صورت نیاز تعویض گردند . این چشمی ها بدلیل عدم اتصال هیچ کابلی به آنها ، از باتری داخلی خود تغذیه می شوند و به نسبت مقدار رفت و آمد در آن محل عمر باتری نیز متفاوت خواهد بود . این دستگاه ها توسط خطوط تلفن نیز کنترل میشوند و کاربر میتواند با تماس تلفنی و دادن کد رمز مخصوص دستگاه را خاموش و یا روشن نماید و زمانیکه دستگاه با تلفن وی تماس گرفت ( برای اعلام خطر ) می تواند صدای محیط اطراف دستگاه را بشنود و یا آژیر دستگاه را بطور کلی قطع کند . این دستگاه دارای دو عدد ریموت کنترل جهت استفاده و خاموش روشن کردن نیز می باشد . برد هر چشمی بیسیم میتواند تا 100 متر باشد . دزدگیرهای موجود در بازار هرچند از لحاظ ظاهر در انواع و اشکال مختلفی ارائه شده‌اند، ولی بطور کلی همگی آنها دارای یک ساختار مشترکی می‌باشند، یعنی اکثر دزدگیرها دارای خط تحریک باز و خط تحریک بسته هستند و دارای کلید معمولی یا سوئیچ آلفا و یا قفل رمزی و یا کلید کنترل از راه دور جهت روشن و خاموش کردن دستگاه می‌باشند. هم چنین مدارات دزدگیر شامل مدار شارژ باتری جهت قطع شدن برق دستگاه بوده و دارای مدار آژیر می‌باشند و در نهایت دزدگیرها گاه شمار ورود ، گاه شمار خروج و گاه شمار آژیر دارند و ممکن است مجهز به تلفن کننده خودکار در هنگام تحریک نیز باشند.

 

 

گروه حفاظتی سپاس توزیع کننده درب اتوماتیک در اصفهان و درب برقی در اصفهان و درب پارکینگ در اصفهان .

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

منوی موبایل