درب اتوماتیک پارکینگی لولائی

درب های اتوماتیک لولایی نوعی از درب اتوماتیک هستند که بسیار سریع و راحت باز و بسته می شوند.

درب های اتوماتیک لولایی به وسیله یک چشم الکترونیک یا دستگاه های کارت خوان باز و بسته می شوند .

از اینگونه درب ها در منازل یا مراکزی که اشخاص سالمند و کم توان یا ناتوان جسمی وجود دارد، بیشتر استفاده شده و به دلیل داشتن کارآئی فوق العاده در صرفه جوئی انرژی از انواع درب های بسیار مطمئن محسوب می شوند .

سیستم درب اتوماتیک لولایی در مدل های زیر به بازار عرضه می شود:

درب اتوماتیک لولایی تک لنگه:

همان طور که از نامش برمی آید از یک لنگه درب ساخته شده که به طرف راست یا چپ باز می شود.

به هنگام بازشدن درب های اتوماتیک تک لنگه ای یک فضای کاملا 90 درجه ای نمایان می شود و خودروها به راحتی می توانند رفت و آمد کنند یا به پارکینگ هدایت شوند.

در سیستم درب های لولایی اتوماتیک تک لنگه از یک قفل برقی یا مغناطیسی استفاده شده که وجود این قفل باعث می شود از شدت بازشدن درب کاسته شده و به این صورت آسیب کمتری به درب وارد می شود .

این درب برای ساختمان هائی که پارکینگ توسط رمپ به طبقات پائینی هدایت می شوند بسیار مناسب است .

درب اتوماتیک لولایی دولنگه:

دولنگه ی مثل هم در کنار هم تشکیل یک درب را داده اند و دو لنگه با استفاده از جک ها ( جک بازوئی و یا جک زیرسطحی ) قابلیت باز شدن و امکان ترددد خودروها را با سهولت امکان پذیر می کنند.

این درب برای ساختمان هائی مناسب است که از هر دوطرف پارکینگ فضای اضافی جهت باز شدن درب وجود دارد . عکس نشان دهنده درب هائی است که جک ها یا سیلندرهای آنها تا زاویه 103 درجه امکان بازشدن را دارد .

اگر قرار باشد درب در زاویه ای بیش از 103 درجه باز شود از نوعی جک بازوئی استفاده میشود که امکان باز شدن درب تا زاویه 180 درجه را نیز دارد و برای مکان هائی مناسب است که امکان چرخش ماشین ها به داخل محوطه را داشته باشد .

درب های اتوماتیک لولائی خرچنگی :

این سیستم برای مکان هائی که حد واسط سطح درب با ستون یا دیوار اختلاف عمقی کمتر از 10 سانتیمتر داشته باشد قابل اجرا خواهد بود . بازوهای خرچنگی شکل آن با نصب بر روی ستون ها کار جابه جائی درب ها را انجام خواهد داد .این سیستم توانائی قدرت جابجایی درب با حد اکثر وزن هر لنگه 250 کیلوگرم با عرض 5 متر را دارا میباشد .

سرعت عملكرد درب براي زاويه 90 درجه 18 الی 26 ثانيه ميباشد . ولتاژ24 و 230 با وات مصرفي 40 الی 210 به کمک طراحی ویژه گیربکس برای این گونه سیستم قدرت بالایی را تولید میکند که این قدرت نیرویی معادل با 50 الی 77 N.m را ایجاد کرده که به لولای درب جهت غلبه بر اینرسی درب اعمال میگردد .

سيكل كاري نا محدود از خصوصيات اين سيستم ميباشد.

از ویژگی های این نوع سیستم عبارتند از :

پشتیبانی توسط باتری اضطراری

تغییر سرعت حرکت در طول مسیر

عملکردی کاملا هوشمند و قابل کنترل

خلاص کردن ساده جک ها در هنگام نیاز

هماهنگ سازی روشنایی محیطی با حرکت درب .

درب های اتوماتیک لولائی زیرسطحی :

نوعی از درب های اتوماتیک پارکینگی است که جک روی درب دیده نمی شود .

موتور گیربکسی زیر سطحی روی درب هایی که موقعیت نصب بازویی پارکینگی در آنها وجود ندارد يا بدليل نوع معماري ساختمان ، با اجرای فونداسیون در پایه لولایی درب تعبیه می گردد.

کاربرد مهم ، اساسی و اصلی درب هاي زير سطحي در واقع در زیر زمین است و این نوع از درب های اتوماتیک قطعا صد درصد ضدزنگ و ضد آب میباشند.

جک های پارکینگی به دو دسته تقسیم می شوند :

جک های الکترومکانیکی :

جک برقی اتوماتیک الترومکانیک یا گیربکسی بیشترین استفاده را در پارکینگ های منازل شخصی دارند و اساس کار جک الکترومکانیکی براساس موتور و چرخ دنده های آنها می باشد که با جریان برق 220 ولت و در بعضی مدل ها 24 ولت کار می کنند.

یک پکیج کامل جک پارکینگی بازویی شامل دو بازو چپ و راست، برد مدارفرمان، چشمی فتوسل، براکت های نصب، آنتن گیرنده و ریموت می باشد. نیاز به سرویس و نگه داری کم و آسیب پذیری در مقابل فشار و ضربه از نکات جک های درب کنترلی ریموتی می باشد.

این جک مناسب برای درب های سبک ، با عرض کم و تردد پائین می باشد .

جک های هیدرولیکی :

جک برق هیدرولیک مصارف و کاربرد خاص خود را دارد، اساس کار این سیستم ها با نیروی تحت فشار روغن متراکم کار می کند.

جک پارکینگی هیدرولیک برای مکان هایی با تردد بسیار بالا یا درب های بسیار سنگین مثل درب کارگاه ها و کارخانه ها کاربرد دارد.

بدلیل نوع عملکرد سیستم هیدرولیک ، این جک ها کاملا بی صدا بوده و بدون استهلاک می باشند، شاید بتوان نقطه ضعف درب های هیدرولیک را هزینه های بالای نگه داری و سرویس آنها دانست.

درب اتوماتیک پارکینگی از نوع ریلی یا کشوئی )

درب کشوئی یکطرفه :

ساختار کلی درب ریلی پارکینگ به گونه ایست که یک لنگه درب که به طور معمول بیشتر از 2 متر طول دارد به صورت کشویی و بر روی ریل به سمت چپ یا راست حرکت می کند و فضای ورودی را به صورت کامل باز می کند.

کاربرد این نوع از درب اتوماتیک برای مکان هایی توصیه می شود که به تمام فضای ورودی پارکینگ نیاز باشد.

وزن درب های ریلی مهم ترین گذینه برای انتخاب جک پارکینگی ریلی می باشد.

به طور معمول استاندارد درب های ریلی مسکونی بین 300 کیلوگرم تا 1000 کیلوگرم می باشد.درب های ریلی صنعتی نیز از 500 کیلوگرم تا 3000 کیلوگرم می باشند.

محدودیتی برای استفاده از درب ریلی وجود ندارد و قابلیت استفاده در پارکینگ های مسقف و روباز را دارند.

معمولا باز و بسته شدن این درب کم صدا می باشد .

از جمله معایبی که برای این نوع درب ها می توان برشمرد داشتن فضایی معادل اندازه ی خود درب در سمت چپ یا راست آن است.

درب های کشوئی اسلایدینگ همان درب های کشوئی می باشند با این تفاوت که بصورت دولنگه متحرک از دوطرف اجرا شده و برای مکان هائی با عرض زیاد که لنگه های درب بتواند روی دیوار ثابت حرکت کند بسیار مناسب می باشد .

درب های کشوئی یک طرف باز شو یا دوطرف بازشو با یک موتور الکتریکی ، کار حرکت لنگه های درب را انجام میدهد .

درب های کشوئی تلسکوپی :

درب های اتوماتیک تلسکوپی پارکینگی ساختاری مشابه درب های ریلی پارکینگی دارند و مانند درب های ریلی کار می کنند با این تفاوت که درب های ریلی شامل یک لت می باشند و جهت باز و بسته شدن بر روی ریل می لغزد، اما درب های تلسکوپی به جای یک لت از چندین لت لغزنده بر روی ریل ها ساخته می شوند.

درب های اتوماتیک تلسکوپی پارکینگی از دو یا تعداد بیشتری لت های کوچکتر به نسبت یک لت ریلی تشکیل شده اند و بنابراین به فضای مورد نیازنسبتاً کمتری نیاز دارد ، در نتیجه درب های اتوماتیک تلسکوپی پارکینگی راه حل ایده آلی برای مکان هایی هستند که در آنها محدودیت فضا به دلیل موقعیت ساختمانی وجود دارد و صرفه جویی در فضای موجود اهمیت دارد.

درب های تلسکوپی بسته به نوع نیاز می توانند به صورت لت های تلسکوپی که به یک سمت دیوار می لغزند (همگی در یک جهت) و یا به صورت لت های تلسکوپی که در دو سمت به سوی دیوارها حرکت می کنند، ساخته شوند.

درب های تلسکوپی یکطرف بازشو: لنگه های متحرک - معمولا سه لنگه متحرک - روی هم حرکت کرده و در آخر به روی لنگه ثابت جمع می شوند..

درب های تلسکوپی دوطرف بازشو : لنگه های متحرک - معمولا دو لنگه - با فرمان ریموت موتور اول ، روی هم جمع شده به سمت چپ روی لنگه ثابت می رود یا با فرمان ریموت موتور دوم ، به سمت راست روی لنگه ثابت جمع می شود .


هر یک از لت های درب در یک سرعت متفاوت حرکت می کنند و بر روی ریل خود می لغزند، بنابراین موقعیت نهایی قرار گرفتن لت ها بر روی هم به طورهمزمان بدست می آید.

درب های اتوماتیک پارکینگی تلسکوپی مناسب برای میزان تردد متوسط و بالا بوده و می تواند به سیستم های مختلف امنیتی مانند فتوسل ها، لبه های امنیتی ، فلاشر ، قفل الکتریکی و انواع سیستم های کنترل ورودی مانند کارت خوان ها، فرستنده های رادیویی و یا کی پدها وصل شود .

همچنین کنترل پانل آن دارای عملیات تأخیری بسته شدن اتوماتیک می باشد.

سیستم محرکه درب اتوماتیک پارکینگی تلسکوپی می تواند دارای موتور سه فاز باشد. در حین قطع برق نیز با استفاده از کلید خلاص کن می توان درب را به صورت دستی حرکت داد. همچنین ویژگی لیمیت سوییچ می تواند حد ابتدا و انتهای حرکت را تعیین کند.

پک کامل درب اتوماتیک پارکینگی شامل دو عدد سیلندر ، یک عدد پنل کنترل ، یک عدد فلاشر ، یک عدد چشم خطی ، دو عدد ریموت کنترل می باشد .از برندهای معتبر درب اتوماتیک پارکینگی میتوان به مارک PHOBOS BFT اشاره کرد که در زیر شرح مختصری برآن خواهیم داشت :

این جک از نوع الکترومکانیک میباشد که قدرت جابجا کردن درب حداکثر با وزن ۲۵۰ کیلو گرم و عرض حداکثر ۲ متر را دارا است و علیرغم قدرت بالا از سرعت یکنواختی برخوردار است (s16 برای زاویه بازشوی ۹۰ درجه). این عامل با کنترل و کاهش سرعت در انتهای مسیر از ضربه و تنش نابجا بر روی درب و سیستم می‌کاهد.

تغذیه و گیربکس: ولتاژ مصرفی دستگاه ۲۴ ولت، ۴۰ وات و قدرت موتور ۲۵۰۰ N با سیکل کاری نامحدود می باشد. گیربکس موتور درحالت عادی درگیر بوده و در این زمان حرکت درب با نیروی خارجی امکان پذیر نمی‌باشد (در عمل سیستم قفل است)، مگرآنکه سیستم با کلاچ دستی موجود بر روی موتور خلاص شده باشد. قدرت بالای این سیستم از استهلاک سیستم در تردد‌های بالا می‌‌کاهد.

از ویژگی‌‌های دیگر سیستم ضریب ایمنی (IPX4(NEMA3 و استاندارد حرارتی ۵۰+ تا ۲۰- درجه سانتیگراد می‌توان اشاره کرد. بدنه کاملا آلومینیومی با پوشش رنگ الکترواستاتیک کوره ای علاوه بر محافظت از اجزای سیستم در کلیه شرایط محیطی تضمین کننده زیبایی ماندگار سیستم می‌‌باشد.

سیستم کد پذیری ریموت‌‌‌ها به صورت کد گردشی تا ۴٫۲۹۴٫۹۶۷٫۲۹۶ کد با فرکانس MHz 92/433 ایجاد می‌کند که از نظر ایمنی شرایط مطمئنی را فراهم می سازد.

با توجه به اینکه سیستم دارای چشم‌‌های حسگر مانع می‌باشد که از برخورد احتمالی درب با شخص و یا وسیله نقلیه می‌‌کاهد، کلاچ هوشمند سیستم نیز در اثر برخورد با مانع نیروی انتقالی به درب را میزان ۵ N کاهش خواهد داد.

قابلیت دیگر امکان تردد از بخش محدودی از درب می‌‌باشد به این معنی که می‌توان به دستگاه برنامه داد که با یک دکمه ریموت کل معبر برای تردد باز شود و با شاسی دیگر از همان ریموت نیمی از معبر جهت تردد شخص یا وسائل نقلیه کم عرض باز گردد به این صورت که تک لنگه از درب میتواند تحت کنترل قرار گیرد . همچنین کنترل روشنایی پارکینگ نیز از دیگر امکانات برد مرکزی دستگاه می‌‌باشد.

جک BFT PHOBOS BT قابلیت اتصال به کلیه تجهیزات اتوماسیون استاندارد را دارا می‌‌باشد و در برنامه سیستم امکان اتصال به شبکه‌‌‌های PLC , BMS گنجانده شده است و یکی دیگر از قابلیت‌های منحصر به فرد سیستم امکان فعال‌سازی سیستم‌‌های کنترل تصویر و تصویر برداری در منطقه است که بطور مثال با باز شدن درب ضبط تصویر شروع خواهد شد.

به علت وزن کم سیستم پیشنهادی و سرعت ثابت در حرکت همچنین تغییرات سرعت در مراحل ابتدا و انتهایی کار نیرو‌‌های اعمال شده از سوی این سیستم موتوری بسیار ناچیز بشمار می‌‌رود و این امکان را به ما می‌‌دهد که سیستم را در هر سطحی از ارتفاع نصب کرد. با این وجود شرایط استاندارد مارا بر این امر مستلزم می سازد که نصب جک ها را در ارتفاع ۳۰% کل ارتفاع درب از سطح زمین نصب کنیم که این نقطه مرکز ثقل درب محسوب میگردد و این امر به افزایش راندمان کاری سیستم کمک میکند .این امر مشروط بر فراهم بودن شرایط محیطی می‌‌باشد.

 phphob

 

راه بند اتوماتیک 

 راه بند به تجهیزاتی گفته می شود که مانند یک حصار کلیه ورود و خروج وسیله های نقلیه را به محل مورد نظر کنترل کرده و با استفاده از ریموت کنترل ، دوربین های مخصوص پلاک خوان ، دکمه های پوش باتن و یا دستگاه های کارت خوان عمل کنترل رفت و آمد وسائط نقلیه را با دقت و نظم بیشتری نسبت به نگهبان انجام می دهد .

khodro1

 

 

راه بندها به طور کلی به دودسته تقسیم می شوند:راه بندهای اهرمی و ستونی . راه بندهای اهرمی با طول های مختلف و با ارتفاع یک متر ، مسیر عبور و مرور را محدود یا مسدود میکند . این راه بندها معمولا قیمت مناسبی دارد ، یک اهرم به طول 8-2 متر که بصورت افقی روی ستون نصب میگردد. این راه بندها در دو مدل مکانیکی ( که تعداد باز و بسته شدن آن از 100 بار تا 600 بار در طول روز متغیر می باشد و با چرخ دنده باز و بسته می شود ) و هیدرولیکی ( برای تردد بسیار بالا و تردد نامحدود ) قابل ارائه می باشد.

در صورتی که راهبند اهرمی با وسیله نقلیه تصادف کند، آسیبی که به بازوی متحرک راه بند وارد می‌شود، بیشتر از وسیله نقلیه خواهد بود. نوع دیگری از راه بندهای اهرمی نیز وجود دارند که برای مکان هائی که محدودیت ارتفاع سقفی دارند استفاده میشود ، به علت کم بودن ارتفاع از سقف تا زمنین میله ای گوه راه بند ها توسط مفصلی شکسته می شود و زیر سقف می ایستد و عموما در پارکینگ ها استفاده می شود که دلیل نامگذاری این راه بند به علت شکسته شدن و تا شدن میله یا بوم راه بند می باشد .

راه بندهای ستونی :به شکل استوانه داخل سطح زمین قرار داده میشود و از گرانترین نوع راه بندها به شمار می رود . برای استفاده از راه بندهای ستونی نیاز به زیر سازی حدود 1 تا 5 متر می باشد . بدنه فولادی این راه بند بصورت ستونی از میله فولاد با روکش استیل در پایه ای فولادی دیگر که بوسیله بتن ریزی در کف مهار شده قرار گرفته و هنگام ایجاد هرگونه برخوردی ، این وسیله نقلیه است که بیشترین آسیب را دیده و با ناتوانی در عبور از مسیر ورودی متوقف میگردد که این ویژگی خاص باعث شده است این راه بند برای مکان های بسیار خاص امنیتی مورد استفاده قرار گیرد.

مدل پارکینگ بند ( قفل پارک برای یک خودرو ): این راه بند در پارکینگ های اختصاصی کاربرد داشته و امکان پارک کردن افراد دیگر در محل پارک شما را از آنها سلب میکند و در دونوع دستی و برقی ارائه میگردد.

مدل زنجیری : قابل استفاده در اماکنی می باشد که علاوه بر عرض بسیار زیاد بادخیز نیز بوده و یا مکان هائی که فضائی برای بالارفتن تیرک وجود ندارد .دو کابین ستونی در طرفین نصب می شود و یک زنجیر این دو کابین را به هم وصل می کند برای عبور ، با شل کردن زنجیر توسط موتور راه هموار شده و با کشیدن زنجیر راه بسته می شود. طول راه بند های زنجیری را می توان 6 تا 16 متر افزایش و ارائه داد. در مدل زنجیری تمامی وسایل به کار رفته از جنس آهن بوده اند که جاگزین اهرم در مدل های اهرمی می شوند.

از مزایای راهبند های اتوماتیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

- سیکل کاری نامحدود برای تردد    - دارای کنترل بر دیجیتال هوشمند    - قابل اتصال به کلیه تجهیزات کنترل تردد و حفاظتی    - سرعت بالا در حرکت و واکنش سریع در مقابل موانع    - کنترل آسان تردد و عبور و مرور  - افزایش امنیت مکان  - قابلیت کنترل از راه دور 

photo 2016 04 19 16 27 36

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

منوی موبایل