پرده هوا نوعی درب نامرئی و جریانی از هواست که دو منطقه سرد و گرم را از هم جدا می کند تا میزان هوای مطبوع داخل حفظ و هوا خالص تر شود و از هدررفتن هوای سرد یا گرم داخل جلوگیری می کند. این دستگاه، گرد و خاک، حشرات، دود و بوهای نامطبوع را بیرون می راند و باعث بالاتر رفتن سطح کیفی هوای فضای داخلی مورد نظر می شود.

شکل ظاهری آن به مانند اسپیلت (دوتکه) می باشد. پرده هوا با نگه داشتن هوای گرم یا سرد در فضای داخلی ساختمان هزینه ها را کاهش می دهد. پرده هوای کارآمد باعث می شود تا 80% از انرژی در داخل یک درگاه ذخیره شود، مثلا در طول زمستان یک  مانع هوائی ایجاد می کند که هوای سرد را حفظ می کند در حالیکه در تابستان جریان هوا را از بیرون محافظت می کند.

بطور کلی برای درب هایی که کم تردد هستند توصیه می شود تا از امکان اتوماتیک پرده هوا استفاده شود. از نظر ما درب کم تردد دربی است که در هر ساعت کمتر از 10 بار باز و بسته می شوند. اما در خصوص درب پرتردد ( مثال درب بانک یا بیمارستان و... ) حتما توصیه به دائم کار بودن می گردد. در این شرایط اگر 24 ساعت دستگاه روشن باشد بسیار بهتر از مرتب خاموش و روشن شدن خواهد بود. این موضوع هم از نظر استهلاک دستگاه و هم راندمان عملکرد پرده هوا اهمیت دارد.

پرده های هوا در دریافت و انتقال هوا به محل مورد نظر به دو شکل زیر عمل می کنند :

در این نوع از پرده هوا امکان برگشت مجدد هوا وجود ندارد و هوای فشرده شده رو به پائین، به محیط مورد نظر انتقال داده می شود.

در این دستگاه از قانون طبیعی تفاوت دو دما استفاده شده به این صورت که هوای گرم از طریق بالای درگاه خارج و با هوای سردی که در پائین قراردارد جابه جا می گردد.

 

پرده هوا

دلایل استفاده از پرده هوا

مزایای استفاده از انواعپرده هوا در چهارگروه قابل بررسی است:

سودآوری تجاریافزایش فروش به دلیل (اثر درب باز) که تقریبا در همه جای دنیا شناخته شده است، وقتی درب های فروشگاهی باز باشند نفوذ مردم به طور قابل توجهی افزایش می یابد، فضای قابل استفاده در دسترس را در ورودی ها افزایش می دهد، راحتی کارکنان و مشتریان را تضمین می کند، داخل محل به راحتی دیده شده و همه این عوامل باعث بهبود سودآوری تجاری می گردد.

تامین سلامت و سلامتی:کمک به حفظ محیط مناسب، کاهش غفلت کارکنان، کنترل آفات و حشرات، مانعی در برابر گرد و غبار و آلودگی هوا و بوهای نامطبوع.

ذخیره انرژی به نحو مطلوب:کاهش انرژی در محیط، کاهش گاز CO2، کاهش در هزینه های ساخت و ساز ساختمان.

افزایش ایمنی:افزایش دید و کاهش برخورد با شیشه و غیره ( انسداد فیزیکی وجود ندارد )، تخلیه آسان از طریق درب خروجی در صورت آتش سوزی یا هر اتفاقی که نیاز به تخلیه سریع محل داشته باشد، بهترین گزینه در اتاق های سرد جهت جلوگیری از یخ شدن کف.

برای رسیدن به مزایای بالا بایستی از پرده هوای مناسب استفاده نمود. اگر به هر دلیلی از یک پرده هوای نامناسب استفاده کنیم هوای دمیده شده از جت پرده هوا به پائین نمی رسد و علنا جداسازی دو ناحیه هوائی ناپدید می شود و به این صورت تمام مزایائی که در بالا به آنها اشاره شد از بین می رود.

چگونگی کار پرده هوا

موتورهای دستگاه پرده هوا، با مکش هوای داخل محیط و پرتاب آن به سمت پایین یک پرده هوا با ضخامت ۳ تا ۵ سانتی متر ایجاد می کنند و انرژی جنبشی موجود در هوا همانند یک مانع از نشت هوا میان دو محیط با دما و فشار مختلف جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که باید در حدود ۳۰ درصد جریان هوا مستقیما به خارج دمیده شود تا از این طریق بتوان از نفوذ هوای سرد جلوگیری نمود.

پرده هوا در محیط های تجاری به طور معمول به صورت افقی بالای دهانه درب نصب می شوند که باعث می شود یونیت از دسترس خارج شده و احتمال صدمه و آسیب حذف شود. همین پرده هوا در محل های صنعتی به گونه ای نصب می شود که نازل تخلیه هوا به سمت خارج زاویه پیدا کرده و این باعث میشود که هوا در هنگام خروج با باد ورودی از بیرون رو به رو شود.

موارد زیر باید در هنگام انتخاب دستگاه مورد توجه قرار بگیرند تا نتیجه مطلوب به دست آیدمقدار فشار، سایز مناسب، ابعاد فیزیکی دهانه شامل ارتفاع، پهنا، و فضای حاضر برای نصب، نوع پرده مورد استفاده، نوع کاربری دهانه، مثل ورودی مشتری، ورودی پرسنل، ورودی دستگاه، غالب آمدن باد و درجه حرارت بر شکافهای بیرون، وجود هر نوع وزش باد به علت وجود اختلاف فشار در محل ورودی.

  چرا باید پرده هوا را تمیز نگه دارید؟

آلودگی که بر روی چرخ های دمنده انباشته می شود باعث نامتوازن شدن آنها شده، محور موتور را از هم ترازی خارج کرده و باعث سوختن موتور میشود، گرد و غبار ایجاد شده باعث انباشته شدن هوا در داخل شده و سبب سوختن موتور می شود، با انباشته شدن گرد و غبار بر روی چرخ های دمنده، دستگاه شروع به لرزیدن کرده و ایجاد صدا خواهد کرد.

بهترین زمان نظافت دستگاه حداقل یک بار در طی سه ماه است. در مواقعی که دستگاه در محیط بیش از حد غبار آلود، پر از خاک یا چرب است، بهتر است که هر دو هفته یک بار دستگاه تمیز شود.

انتخاب مناسب سایز دستگاه پرده هوا
انتخاب صحیح و مناسب به سه فاکتور بستگی دارد:
مقدار وزش باد:هنگام اندازه گیری وزش باد مخصوصا در فصل های تابستان و پائیز بایستی تمام دریچه ها و منافذی که معمولا بسته می گردند، در حالت بسته باشند.

فاصله ای که دستگاه باید تولید باد کند:پس از مشخص شدن میزان باد فاکتور مهم فاصله ای است که پرده هوا عمل دمندگی را انجام می دهد. در وضعیتی که پرده هوا بصورت افقی نصب شده است، فاصله مذکور همان ارتفاع دهانه درب می باشد و برای یونیت هایی که به طور عمودی در دهانه درب نصب می شوند پهنای درب و اگر دو یونیت به طور عمودی در هر دوطرف دهانه درب نصب شده باشند نصف پهنای مذکور مد نظر قرار می گیرد.

میزان فشار در ساختمان:از هر لحاظ ساختمان هایی که هوای داخل آن ها بنابر دلایلی خارج می شوند و برای هوای خارج شده جایگزین کمتری دارند، تحت فشار منفی قرار می گیرند. در صورتی که درب و یا دریچه ها باز شوند، هوا با سرعت بیشتری وارد می شود و در چنین مواردی کارایی دستگاه پرده هوا کاهش می یابد. این مساله در بیشتر کارخانجات وجود دارد. برای ساماندهی این مشکل و ورود هوای جایگزین می توان به وسیله نصب کردن یک شاتر دمپر( Damper Shutter ) که به توری مجهز شده ( برای جلوگیری از ورود حشرات ) در سالن در بالاترین ارتفاع آن و نزدیک به دستگاه پرده هوا مشکل را بر طرف کرد.

هوای تازه از طریق این دمپر با هوای راکد در بالای سالن مخلوط شده و یک حالت تعادل در سالن بوجود میاید. بالطبع در چنین شرایطی کارآرایی دستگاه پرده هوا بیشتر خواهد بود.

نکات مهم در نگهداری پرده هوا :

 - از نصب دستگاه پرده هوا در مکانهایی که امکان ورود آب به داخل دستگاه پرده هوا و موتور آن وجود دارد خودداری نمایید.
گرد و غبار و آلودگی هوا میتواند به مرور زمان موجب برهم خوردن بالانس و نامتوازن شدن پروانه ها شده و محور موتور را از تراز خارج کرده و موجب لرزش و در نهایت شکستن پروانه یا سوختن موتور گردد. به همین دلیل سرویس دوره ای دستگاه پرده هوا ضروری است.
در دستگاه هایی که  مجهز به میکروسوئیچ است در زمان های پر تردد بهتر است دستگاه از حالت اتومات خارج شده و دائم کار شود.
از بنزین یا تینر و یا سایر مواد شیمیایی برای پاک کردن دستگاه پرده هوا استفاده نکنید.
-
محل نصب محکم باشد، بطوری که بعد از نصب دستگاه (در حالت خاموش ) لرزش و تکان نخورد.
-
دستگاه پرده هوا در بالای بازشوی درب نصب شود و بی جهت به سمت سقف نرود، دقیقا نازل پرده هوا از ابتدای بازشوی درب، باد را به سمت پایین بفرستد.
موانع مزاحم در بالای سردرب جمع آوری شود.
-
در ورودی مکان های عمومی اگر مدل بدون کویل انتخاب شده است (در زمستان ) بهتر است تا مکش دستگاه در مجاورت هوای گرم ( بخاری یا فن کویل و ... ) قرار گیرد.
-
در صورت انتخاب مدل دستگاه پرده هوای کویل دار بررسی لوله کشی آبگرم ( یا سرد ) با لوله 3/4 اینچ صورت پذیرد. این دستگاه قابلیت اتصال به لوله از هر دو سمت چپ و راست را دارد.

بطور کلی برای درب هایی که کم تردد هستند توصیه می شود تا از امکان اتوماتیک پرده هوا استفاده شود. از نظر ما درب کم تردد دربی است که در هر ساعت کمتر از 10 بار باز و بسته می گردند.  اما در خصوص درب پرتردد ( مثال درب بانک یا بیمارستان و... ) حتما توصیه به دائم کار بودن می گردد. در این شرایط اگر 24 ساعت دستگاه روشن باشد بسیار بهتر از مرتب خاموش و روشن شدن خواهد بود. این موضوع هم از نظر استهلاک دستگاه و هم راندمان عملکرد پرده هوا اهمییت دارد.

پرده هوا کوئل دار

در صورتی که امکان لوله کشی رفت و برگشت آبگرم تا محل سردرب وجود داشته باشد؛ مدل های کویل دارپرده هوا کاربری بهتری خواهند داشت. مزیت این دستگاه بخصوص در فصلهای سرد سال این است که علاوه بر کمک به گرمایش ورودی؛ در لحظه ورود، باد گرم خوشایندی بر سر مراجعین می زند. بدیهی است هرچه درجه حرارت آب بیشتر باشد هوای خروجی از پرده هوا گرم تر خواهد بود. در ساختمان هایی که سیستم گرمایش شوفاژ یا فن کویل دارند این موضوع قابل بررسی است.  

مشخصات :

محفظه فیلتر :این قسمت در پرده هوا جهت جلوگیری از ورود حشرات و پرندگان به داخل فن (با توجه به بالا بودن فشار دبی فن) طراحی و ساخته شده است.
کوئل حرارتی: کویل در سیستمهای حرارتی آبگرم از لوله مسی به قطر 8/5 اینچ با فین های آلومینیومی و در سیستمهای بخار از لوله های فولادی مانسمان به قطر 17 میلیمتر بافین های آلومینیومی ساخته می شود. ضمناً کوئلهای سه ردیفه  تا فشار 10 آتمسفر کار می کنند.
پروانه و موتور :پروانه دستگاه از نوع محوری TURBO پر شتاب با راندمان بالا و پره ها به صورت AIR FOIL که قادر به ایجاد فشار و دبی بالایی هستند طراحی شده است. ضمناً جهت کاستن ازسرعت خروجی و تبدیل به فشار در خروجی فن، دیفیوزر در نظر گرفته شده است و تسمه به فن منتقل می گردد.
کانال های خروج هوا :کانال ها از ورق 2 میلیمتر فولادی ساخته شده و مجهز به دریچه های متغیری است که می تواند هوا را در جهت مورد نیاز با سرعت زیاد در جلو درب هدایت نماید.

پرده هوا نوعی درب نامرئی و جریانی از هواست که دو منطقه سرد و گرم را از هم جدا می کند تا میزان هوای مطبوع داخل حفظ و هوا خالص تر شود و از هدررفتن هوای سرد یا گرم داخل جلوگیری می کند . این دستگاه، گرد و خاک، حشرات، دود و بوهای نامطبوع را بیرون می راند و باعث بالاتر رفتن سطح کیفی هوای فضای داخلی مورد نظر می شود . شکل ظاهری آن به مانند اسپیلت (دوتکه) می باشد. پرده هوا با نگه داشتن هوای گرم یا سرد در فضای داخلی ساختمان هزینه ها را کاهش می دهد . پرده هوای کارآمد باعث می شود تا 80% از انرژی در داخل یک درگاه ذخیره شود ، مثلا در طول زمستان یک مانع هوائی ایجاد میکند که هوای سرد را حفظ میکند در حالیکه در تابستان جریان هوا را از بیرون محافظت می کند.

سه مسیر برای حرکت و تخلیه هوا از دستگاه پرده هوا به محل مورد نظر وجود دارد: تخلیه هوا بصورت افقی از بالا به پایین،  تخلیه هوا بصورت افقی از پائین به بالا، تخلیه هوا بصورت عمودی از یک طرف به طرف دیگر.

پرده های هوا در دریافت و انتقال هوا به محل مورد نظر به دو شکل عمل می کنند :  در این نوع از پرده هوا امکان برگشت مجدد هوا وجود ندارد و هوای فشرده شده رو به پائین ، به محیط مورد نظر انتقال داده میشود یا در این دستگاه از قانون طبیعی تفاوت دو دما استفاده می شود به اینصورت که هوای گرم از طریق بالای درگاه خارج شده و با هوای سردی که در پائین قراردارد جابه جا می شود.

چگونگی کار دستگاه پرده هوا :

موتورهای دستگاه پرده هوا، با مکش هوای داخل محیط و پرتاب آن به سمت پایین یک پرده هوا با ضخامت ۳تا ۵ سانتی متر ایجاد می کنند و انرژی جنبشی موجود در هوا همانند یک مانع از نشت هوا میان دو محیط با دما و فشار مختلف جلوگیری می کند. توجه داشته باشید که باید در حدود ۳۰ درصد جریان هوا مستقیما” به خارج دمیده شود تا از این طریق بتوان از نفوذ هوای سرد جلوگیری نمود.

پرده هوا در محیط های تجاری به طور معمول به صورت افقی بالای دهانه درب نصب می شوند که باعث می شود یونیت از دسترس خارج شده و احتمال صدمه و آسیب حذف شود. همین پرده هوا در محل های صنعتی به گونه ای نصب می شود که نازل تخلیه هوا به سمت خارج زاویه پیدا کرده و این باعث می شود که هوا در هنگام خروج با باد ورودی از بیرون رو به رو شود.

تخفیف ویژه فروش انواع پرده هوا(برای دریافت کد تخفیف ویژه با شماره09133676533 تماس بگیرید) .

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید