دوربین های مدار بسته

معرفی سیستم دوربین مداربسته:

دوربین‌های مدار بسته برای کنترل اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسته به محیط مورد استفاده، انواع مختلفی دارند. واژه "دوربین مداربسته" برگردان فارسی کلمه انگلیسیClosed Circuit Television Camera  یا به اختصار CCTV Camera می باشد.
دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی گفته می‌شود که در محل ثابتی نصب می‌شوند و تصاویر را به یک یا چند خروجی ارسال می‌کنند. بیشتر دوربین‌های مداربسته برای مقاصد حفاظتی و امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما به لحاظ فنی، دوربین مداربسته دوربین‌های ویدئو تلفن و کنفرانس را نیز شامل می‌شوند.


تاریخچه:
نخستین سیستم دوربین مداربسته در سال 1942 میلادی، توسط شرکت زیمنس آلمان با هدف مشاهده پرتاب موشک‌ها نصب شد. یک مهندس آلمانی به نام "والتر بروچ" وظیفه نصب این سیستم را به عهده گرفت.
 اولین رونمایی از دوربین مداربسته، در میدان تایمز شهر نیویورک و در سال 1973 بود. این دوربین که به منظور جلوگیری از وقوع جرایم نصب شده بود، نتوانست نقش چشمگیری در کاهش جرم ایفا کند تا اینکه در سال 1980، دوربین‌های مداربسته به طور وسیع و گسترده‌ای در مراکز عمومی سراسر آمریکا مورد استفاده قرار گرفتند. هدف از این کار، به کار گیری یک روش ارزان‌ و موثر برای شناسایی جرائم به جای نیروی پلیس بود.
به تدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آن‌هایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. از نیمه دوم سال 1990 پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.
در انگلستان نیز شهر "نورفولک" نخستین جایی بود که دوربین‌های مداربسته در آن نصب شدند. بطور کلی در دهه 1990 میلادی، استفاده از دوربین‌های مداربسته در بسیاری از کشورهای جهان رواج یافت.

 

کاربردهای دوربین مداربسته
اصلی‌ترین کاربرد دوربین مداربسته در سیستم‌های امنیتی و حفاظتی می‌باشد، اما کاربرد این دوربین‌ها به سیستم‌های امنیتی محدود نبوده و فراتر از آن است. در ادامه به برخی از رایج‌ترین کاربردهای دوربین مداربسته اشاره خواهیم داشت:

-پیشگیری از ارتکاب جرم:
کاربرد دوربین های مداربسته در پیشگیری از وقوع جرم بسیار وسیع و گسترده است. دوربین‌هایی که به منظور پیشگیری از ارتکاب جرم و شناسایی آن استفاده می‌شوند، در اماکن عمومی و خصوصی نصب می‌گردند؛ به طور مثال می توان به دوربین های کنترل جرائم رانندگی یا دوربین‌هایی که در محل دستگاه خودپرداز نصب می‌شوند، اشاره نمود.

-کاربرد در صنعت:
در صنایع و کارخانجات از دوربین‌های مداربسته به منظور نظارت بر مکان‌هایی که به علت شرایط دشوار و خطرناک، امکان حضور فیزیکی انسان در آن وجود ندارد، استفاده می‌شود. امروزه استفاده از دوربین‌های مداربسته‌ی اسکن خط تولید، و همچنین دوربین‌های حرارتی، در کارخانه‌ها و صنایع، به طور گسترده‌ای رواج دارد.

-کنترل عبور و مرور و ترافیک:
امروزه در اغلب کشورهای جهان  از دوربین های مداربسته به طور گسترده‌ای جهت کنترل ترافیک و عبور و مرور وسایل نقلیه استفاده می شود. یکی از این کاربردها بررسی میزان ترافیک در خیابان‌ها و اتوبان‌ها، و نمایش وضعیت ترافیکی جاده در محیط یا ارسال اطلاعات از طریق gps به رانندگانی که قصد عبور از آن مسیر را دارند، می‌باشد.
 
-امنیت حمل و نقل عمومی:
در حمل و نقل عمومی از دوربین‌های مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر دیده نشدن محل مورد نظر صورت گیرد، استفاده می‌شود. به طور مثال در برخی متروها، اتوبوس‌ها و قطارهای شهری، دوربین مداربسته جهت نظارت بر درهای ورود و خروج مسافران و کسب اطمینان از اینکه مسافران از درب عبور کرده اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

گروه حفاظتی سپاس با بیش از 30 سال سابقه در زمینه عرضه محصولات و خدمات حفاظتی و نظارتی، فروش و نصب پیشرفته‌ترین دوربین‌های مداربسته را با یک سال گارانتی و پنج سال خدمات پس از فروش، در استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری عهده دار است.

 


انواع سیستم دوربین مداربسته:

 

سیستم دوربین مدار بسته شامل سه مولفه ی : دوربین ها ، دستگاه های ضبط ویدیویی دیجیتال (DVR) و مانیتور می باشد.
سیستم دوربین مدار بسته برای مقاصد امنیتی در مکان هایی از قبیل بانک ها ، فرودگاه ها ، بزرگراه ها ، و معابر شهری ، فروشگاه ها و منازل استفاده می شود.

انواع دوربین مداربسته :

از نظر نوع سیگنال :
-دوربین های آنالوگ
-دوربین های IP (آی پی تحت شبکه)

از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر :
-دوربین های دام DOME
-دوربین های صنعتی
-دوربین های مینیاتوری
-دوربین های مادون قرمز IR
-دوربین های SPEED DOME (دوربین های چرخشی PTZ)

لیست قیمت دستگاه های ضبط ویدئو مدل HIKVISION

دوربین های آنالوگ :

این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند.صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال RG59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

کیفیت این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناطیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد.

مزایای دوربین های آنالوگ :
-قیمت پایین
-تنوع گسترده در بازار ایران

معایب دوربین های آنالوگ :

-کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال
-امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ

دوربین های آی پی تحت شبکه :
دوربین های IP نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است. این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد. همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین های مداربسته IP برای آنها مزایای زیادی را به همراه می آورد.

مزایای دوربین های آی پی :
-کیفیت بالای تمام دیجیتال
-امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی
-امکان ارتباط بی سیم با امنیت و کیفیت بالا
-امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین های آی پی :
-محدودیت پهنای باند

دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.
برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به DVR نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند کافی است. به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیحیتال NVR بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.
کاربرد دوربین های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود. اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید. امروزه یکی از دغدغه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطی است. به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند. در سیستم های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین های شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیم استفاده کرد.

دوربین های دام (DOME) :

 معنی لغتی کلمه دام DOME گنبد است. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین های سقفی نیز درباره آنها بکار میرود. این دوربین ها بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می شود.

دوربین های صنعتی :

استفاده از این دوربین ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین ها که نام اصلیشان دوربین های بادی Body Camera می باشد دوربین های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است. از آنجا که سایر دوربین ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین ها بیشتر در جاهایی استفاده می شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد.دوربین های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

لیست قیمت دوربین های تحت شبکه HIKVISION

دوربین های مینیاتوری :

دوربین های مینیاتوری یا MINI Camera همانگونه که از نامشان پیداست دوربین های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین ها بیشتر به عنوان دوربین های مخفی استفاده می شود. معمولا آنها را در جایی که می خواهند دوربین نامحسوس باشد بکار می گیرند.

دوربین های IR :

به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند دوربین های اینفرارد یا IR گفته می شود. در دوربین های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود. معمولا تعدادی LED در اطراف لنز این دوربین ها نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند.

دوربین های SPEED DOME چرخشی :

دوربین های چرخشی و یا PTZ به کلیه دوربین های مداربسته گفته می شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود بوسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از این دوربین ها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از این رو فرد می تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم های مداربسته ، دوربین را به هر جهت که می خواهد بچرخاند و در هر جا که می خواهد زوم کند.

دوربین های ضد آب :

به هر دوربین مداربسته که قاب آنها طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین های ضد آب می گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب (واتر پروف) طراحی شود اما در بیشتر موارد این قاب دوربین است که به عنوان ضد آب شناخته می شود. دوربین هایی که باید در فضای باز استفاده شوند و یا به اصطلاح دوربین های Out door می بایست از قاب های ضد آب استفاده کنند.

دستگاه  DVR :

دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال Digital Video Recording که به اختصار DVR نامیده می شود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربین های مداربسته آنالوگ است. این سیستم قابلیت های فراوانی را برای دوربین ها فراهم می کند. از ضبط تصاویر با فرمت های تصویری و کیفیت های مختلف تا قابلیت های هشداری متنوع ، ارتباط با شبکه و بکارگیری نرم افزارهای کاربردی.

برخی از قابلیت های متفاوت DVR ها :
-هشدار قطع یا خرابی دوربین
-قابلیت حسگر حرکت Motion Detection
- قابلیت ضبط تصاویر با فرمت های مختلف و کیفیت های متفاوت
-ارتباط LAN یا Dial Up
-هشدار حرکت از طریق ایمیل
-امکان ارتباط با FTP
-کنترل از طریق وب
- شمارنده ورود و خروج Counter
-تنظیم نور در نور شدید یا تاریکی مطلق
-زبان های سیستم (فارسی و ...)

لیست قیمت دوربین های TURBO HD

دستگاه NVR :
دستگاه کنترل و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه IP را Network Video Recording یا به اختصار NVR می نامند. این دستگاه بر مبنای کنترل دوربین های شبکه طراحی شده و مدل های مختلف آن در ابعاد مختلف موجود است. این سیستم امکان کنترل دوربین های IP و ذخیره سازی تصاویر آنها را فراهم می کند.وظایف عمده NVR ها همانند DVR ها بوده و قابلیت های نسبتا مشابهی را دارا می باشند. تفاوت ها تنها در بکارگیری و نحوه ارتباط شان با دوربین هاست. برخلاف DVR ها که اتصال تصویر و صدا را بسادگی فراهم کرده اند نحوه اتصال در NVR ها تابع مستقیمی از مفاهیم شبکه های کامپیوتری است. NVR در واقع مرکز اتصال شبکه بشمار می رود و سیاست های اتصال در شبکه بر حسب نیاز با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود.

لینک مشخصات فنی دوربین های مداربسته و دستگاه های DVR مدل مارین

منوی موبایل